Migren, kimi zaman şiddetli kimi zaman hafif şekilde gelen genellikle çözümsüz bir ağrıdır. Migrene çözüm olacak bilinen bir tedavi yoktur. Ancak bitkisel çözümlerle hafifletmek mümkündür. İşte, migren tedavisine bitkisel çözümler

Migren ağrısı nedir, neden olur?

Migren ağrısı şiddetli ve kişinin normal yaşam aktivitelerini engelleyen baş ağrısı illetidir. Çoğunlukla ataklar halinde gelen migren 4 saat ile 72 saate kadar devam edebilmektedir. Bu ağrı zonklayıcı bir etki sağlar ve başın tek bir tarafına yerleşmiş vaziyettedir. Bulantı, kusma, ışığa ya da sese karşı hassasiyet, görme bozukluğu ve baş ağrısı gibi sonuçları ortaya çıkarır.

Migren ağrısı erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Her 4 kadından 3’ünden migren görülür. Bunun sebebi genellikle menstural döngüdür. Bunun haricinde stres, sağlıksız beslenme, uykusuzluk, hava değişimleri ve alkol migreni tetikleyebilir.  Köy ve kasabalarda yaşayan insanlara göre kalabalık şehirlerde yaşayan kimselerde daha sık görülür.

Migren belirtileri nelerdir?

Migren sıklıkla, sinirsel gerilim tipi diğer baş ağrıları ve sinüzit gibi hastalıklarla karıştırılıyor. Migrenin en önde gelen belirtisi zonklayıcı özellikte olmasıdır. Bu zonklama migreni diğer baş ağrılarından ayırabilen derecededir. Migren ağrısı başlamadan önce kişide sinirlilik, gerginlik, kas ağrıları, iştah değişiklikleri, idrar artışı ve ürperme gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Migren hastalığının en yaygın sebepleri nelerdir?

  • Sindirim bozuklukları

  • Hormonal bozukluklar

  • Göz problemleri

  • Çene gerginliği

  • Diş enfeksiyonları

  • Belkemiği tıkanması

  • Hipertansiyon

  • Anemi

  • Böbrek problemleri

  • Sinüzit

Migren ağrısı ile ilgili yanlış bilinenler

Migren hastalığının çocuklarda görülmeyeceğini zannederiz. Aslında bu hastalık çocuklarda da görülebilen bir rahatsızlıktır.

Migren bulaşıcı değildir. Bir annenin migren rahatsızlığı olması çocuğunda da olacağı anlamına kesinlikle gelmez.

Migrenin tedavisi olmadığını söyleyenlerimiz var, yanlış bir bilgidir. Migren hastalığının tedavisi vardır.

İlaç içmeden migren ağrısını atlatmaya çalışanlar! Migren ilaçsız tedavi edilebilen bir hastalık değildir.

Migren ağrısına bitkisel çözüm

Migren ağrısını dindirebilmek için kimyasal ilaçlardan kullanmak istemiyorsanız sizlere önerebileceğimiz birkaç bitkisel çözüm yolu var.

Migren hastalığının en önemli adımlarından biri magnezyum zengini besinler tüketmekten geçer. Magnezyum mineralinin eksik olması migreni tetikleyen bir unsurdur. Fasulyeden mercimeğe ve börülceye kadar tüm kuru baklagiller, ıspanak ve ceviz hepsi zengin birer magnezyum deposudur. Ama eğer daha ileri seviyede bir magnezyum eksikliği mevcut ise magnezyum takviyesi almanızda fayda vardır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları